e-mail: [email protected]
tel.: +420 608 759 811, +420 606 044 339
7.2.2019

Jiří Vavřín začal v dospělosti sbírat hračky, bylo jich tolik, že otevřel muzeum

V jabloneckém Muzeu hraček, které je otevřené už přibližně 6 let, najdete přes 4000 exponátů. Nejstarší jsou z roku 1840. Část expozice je pro holky, část pro kluky. Na své si přijdou všechny generace. 

Hračky začal Vavřín sbírat kolem roku 1984. Celý příběh začal dárkem od manželky, stavebnicí Monti systém. "Časem jsem jich měl asi dvacet nebo třicet a nevěděl jsem co dál, tak jsem začal sbírat další autíčka," vzpomíná vášnivý sběratel. Nakonec se sběratelství vyvinulo ve velkou vášeň a skončilo to otevřením muzea.

Nejprve Vavřína vůbec nenapadlo, že by měl někdy muzeum otevřít. Hračky schraňoval doma na půdě. Ukazoval je kamarádům, kteří přišli na návštěvu. "Ti mě do toho trochu dotlačili. Stále říkali, že je škoda, aby to neviděli ostatní lidi."

Sběratel má nejradši hračky z 50. a 60. let, zejména autíčka z bakelitu. "To bylo mé mládí a jsou to pro mě ty nejmilejší hračky." Exponáty stále přibývají, ale čím víc jich je, tím těžší je sehnat něco nového. Hračky nejsou pouze na koukání, v muzeu je hrací koutek pro děti. Ty si mohou vyzkoušet třeba starou školní pomůcku vyděržaj, pioněr známou z filmu Pelíšky nebo stavebnici Merkur.

Mezi vystavenými exponáty objevíte i dvoumetrovou maketou lodě Queen Mary, která si zahrála ve filmu Amerika.

 


© Copyright 2016 Petr Zbranek. Všechny fotografie jsou chráněny autorským zákonem, jejich kopírování, publikování či jakékoli komerční užití je možné pouze se souhlasem autora!